Zapomoga może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
Do zdarzeń, które uzasadniają wystąpienie z wnioskiem o przyznanie zapomogi zalicza się w szczególności: utratę przez małżonka lub rodziców Wnioskodawcy stałego źródła dochodu, zdarzenie losowe powodujące krótkotrwałe trudności w studiowaniu, w tym ciężką chorobę wnioskodawcy lub członka jego rodziny, urodzenie dziecka, konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, kradzież, szkodę spowodowaną przez pożar lub klęskę żywiołową.
Wniosek o zapomogę należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty zdarzenia uprawniającego do przyznania świadczenia.
Wniosek o przyznanie świadczenia wraz z wymaganą dokumentacją w formie papierowej należy dostarczyć do właściwego dziekanatu – koordynatora ds. stypendialnych (osobiście lub za pośrednictwem przesyłki) w ww. regulaminowym terminie, po uprzednim zarejestrowaniu formularza elektronicznego w USOSweb.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty poświadczające zdarzenie i jego wpływ na sytuację finansową i/lub studiowanie.
Informacja o uruchomieniu możliwości składania wniosków podawana jest do wiadomości m.in. na stronie Aktualności Sekcji TUTAJ.
Zapomogę przyznaje Komisja Stypendialna dla Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w drodze decyzji administracyjnej. Zapomoga jest świadczeniem wypłacanym jednorazowo. W danym roku akademickim można otrzymać dwie zapomogi, z zastrzeżeniem , że tylko jedną z powodu danego zdarzenia.
W okresie korzystania z urlopu student jest uprawniony do otrzymywania zapomogi, o ile urlop został udzielony z powodów zdrowotnych lub urodzenia dziecka.
Zapomoga nie przysługuje studentowi, który posiada tytuł zawodowy magistra, nawet jeżeli uzyskał go za granicą. Zapomoga nie przysługuje także w sytuacji, gdy student posiada tytuł zawodowy licencjata, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia. Zapomoga przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Łączny okres przysługiwania zapomogi wynosi 12 semestrów, bez względu na jej pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu zapomoga przysługuje na studiach:
Maksymalną wysokość zapomogi w poszczególnych latach akademickich określa Rektor UJ w porozumieniu z Uczelnianą Komisją Ekonomiczną Samorządu Studentów UJ.
Wysokość świadczenia w roku akademickim 2023/2024 wynosiła: