Jeżeli masz 26 lat i nie masz innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego możesz skorzystać z ubezpieczenia przez Uczelnię.
Szerszą informację dotyczącą ubezpieczeń zdrowotnych można odnaleźć na poniższych stronach lub uzyskać telefonicznie:
DLA STUDENTÓW I DOKTORANTÓW
DLA DOKTORANTÓW
Jeżeli jesteś cudzoziemcem możesz skorzystać z ubezpieczenia przez Uczelnię, w przypadku gdy:
Jeżeli nie spełniasz wymienionych warunków i nie masz własnego tytułu do ubezpieczenia powinieneś zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (http://www.nfz-krakow.pl/) i opłacać składki na ubezpieczenie.
Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej i masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz korzystać z usług służby zdrowia na podstawie karty.
Studenci polskiego pochodzenia spoza krajów Unii Europejskiej, oraz posiadacze Karty Polaka mogą zostać ubezpieczeni przez uczelnię, na zasadach obowiązujących studentów polskich. Należy podpisać indywidualną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), ul. Batorego 24. http://www.nfz-krakow.pl/
Po podpisaniu umowy należy zgłosić się do osoby zajmującej się ubezpieczeniami:
Osoby z krajów Unii Europejskiej powinny posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) ważną na terenie Polski.
Osoby nie mające polskiego pochodzenia powinny wykupić ubezpieczenie od kosztów opieki medycznej/zdrowotnej w kraju pochodzenia (ważne przez okres pobytu w Polsce), lub też posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, lub też podpisać indywidualnie umowę o ubezpieczeniu od kosztów opieki medycznej bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Studenci cudzoziemcy powinni posiadać wizę uprawniająca do wjazdu na terytorium Polski. Wizę można uzyskać w Polskim Konsulacie w kraju pochodzenia, na podstawie decyzji o przyjęciu na studia. Formalności związane z legalizacją pobytu na terytorium Polski oraz kartą pobytu można załatwić w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Przy Rondzie 6, Kraków
Cudzoziemcy powinni dokonać zameldowania na pobyt czasowy na terytorium Polski. Aby dokonać obowiązku meldunkowego, należy odebrać odpowiedni dokument w administracji domu studenckiego, wypełnić go oraz udać się do urzędu (adres poniżej) z ważnym paszportem. Osoby mieszkające w prywatnych mieszkaniach muszą posiadać umowę o wynajem lokalu lub specjalny formularz ze zgodą właściciela na zameldowanie. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Spraw Administracyjnych, Referat Ewidencji Ludności, al. Powstania Warszawskiego 10 lub dla mieszkańców dzielnicy Podgórze ul. Wielicka 28A.
Dokumenty:
Pismo okólne nr 1 Prorektora ds. Collegium Medicum z 16 kwietnia 2021 roku
w sprawie: zasad ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum
Pismo okólne nr 2 Prorektora UJ ds. dydaktyki z dnia 16 marca 2021 roku
w sprawie: zasad ubezpieczenia zdrowotnego studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego
Ubezpieczeni są studenci i pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum podczas zajęć dydaktycznych i praktyk zawodowych realizowanych zgodnie z programem studiów na terenie uczelni jak i poza nią.
Czas ochrony: Podczas zajęć dydaktycznych i praktyk zawodowych realizowanych zgodnie z programem studiów oraz w drodze „na i z” niezależnie od miejsca ich odbywania.
Szczegóły ubezpieczenia są dostępne na stronie:
https://www.cm-uj.krakow.pl/index.php/collegium/ubezpieczenie/
Szkodę można zgłaszać elektronicznie poprzez stronę:
https://www.uniqa.pl/obsluga-i-kontakt/likwidacja-szkod/formularz-zdrowotny
Koszty leczenia w tym koszty leczenia poekspozycyjnego nie są ubezpieczone.
Studenci zainteresowani szerszym zakresem ubezpieczenia mogą ubezpieczyć się indywidualnie za pośrednictwem Samorządu Studentów UJ: https://samorzad.uj.edu.pl/ubezpieczenia/